Cadet Race Week 2014

Brightlingsea Sailing Club

Gold Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Gold   LASER 172807   Edd Slack   1120 3.0 2.0 (4.0) 2.0 1.0 (5.0) 1.0 18.0 9.0
2nd Gold   LASER RADIAL (CADET WEEK ONLY) 146441   Benjamin Richardson   1156 1.0 1.0 (3.0) 3.0 2.0 3.0 (23.0 OCS) 36.0 10.0
3rd Gold   LASER 166606   Ethan Hughes   1120 2.0 3.0 (5.0) 5.0 3.0 (7.0) 3.0 28.0 16.0
4th Gold   TOPPER 10961   Josh Elson   1370 7.0 6.0 1.0 4.0 4.0 (14.0) (23.0 OCS) 59.0 22.0
5th Gold   MIRROR 65160   Rebecca Bines Brett Tudor 1425 8.0 5.0 (11.0) 8.0 (15.0) 1.0 2.0 50.0 24.0
6th Gold   LASER PICO RACE 10107   Alex Button   1350 (10.0) (23.0 DNF) 2.0 9.0 5.0 2.0 10.0 61.0 28.0
7th Gold   RS TERA SPORT 1638   Blake Tudor   1508 (11.0) 4.0 8.0 7.0 (11.0) 4.0 6.0 51.0 29.0
8th Gold   LASER 200854   James Furber   1120 6.0 11.0 6.0 (12.0) (14.0) 11.0 4.0 64.0 38.0
9th Gold   LASER RADIAL (CADET WEEK ONLY) 85315   Tyler Stonebridge   1156 5.0 12.0 7.0 (14.0) 6.0 (13.0) 8.0 65.0 38.0
10th Gold   DART 16 2   Tom King   910 9.0 13.0 10.0 1.0 12.0 (21.0) (14.0) 80.0 45.0
11th Gold   LASER RADIAL (CADET WEEK ONLY) 8   Ben Eeles   1156 4.0 10.0 (23.0 OCS) 13.0 (23.0 RET) 8.0 11.0 92.0 46.0
12th Gold   TOPAZ 8524   Zoe Bees   1278 12.0 (16.0) 13.0 (15.0) 7.0 9.0 5.0 77.0 46.0
13th Gold   TOPPER 9   Brandon Hastings   1370 (14.0) 7.0 12.0 6.0 (17.0) 12.0 9.0 77.0 46.0
14th Gold   TOPAZ 10333   Sam Fisher   1278 (17.0) 9.0 (15.0) 11.0 8.0 15.0 7.0 82.0 50.0
15th Gold   TOPPER 47162   A Lightly   1370 (16.0) 8.0 14.0 10.0 (16.0) 10.0 13.0 87.0 55.0
16th Gold   TOPAZ RACE 2380   Luke Walker   1261 15.0 15.0 (18.0) (19.0) 9.0 6.0 12.0 94.0 57.0
17th Gold   BYTE CII 0   G White   1186 13.0 (23.0 DNF) 9.0 (23.0 RET) 13.0 18.5 19.0 118.5 72.5
18th Gold   RS FEVA 0   Lottie Kingston   1200 (22.0) 18.0 (20.0) 20.0 10.0 17.0 15.0 122.0 80.0
19th Gold   TOPPER 25463   Will Slack   1370 (19.0) 14.0 16.0 17.0 19.0 (20.0) 17.0 122.0 83.0
20th Gold   TOPPER 42623   Connie Hughes   1370 18.0 (23.0 DNF) 19.0 16.0 (20.0) 18.5 16.0 130.5 87.5
21st Gold   TOPAZ 17   Alice Reed   1278 20.0 (23.0 DNF) (23.0 OCS) 18.0 18.0 16.0 18.0 136.0 90.0
22nd Gold   LASER II 2   Jennifer Herman Harry Robins, Frayer Crockett 1035 (21.0) 17.0 17.0 21.0 21.0 (22.0) 20.0 139.0 96.0

Silver Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Silver   TOPPER 41861   Elizabeth Hill   1370 (5.0) 2.0 (4.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 17.0 8.0
2nd Silver   RS TERA PRO 0   Rupert Eddy   1401 (4.0) 3.0 1.0 (5.0) 2.0 1.0 3.0 19.0 10.0
3rd Silver   TOPAZ 2584   Charlotte Bate   1278 3.0 1.0 (5.0) (4.0) 3.0 2.0 2.0 20.0 11.0
4th Silver   TOPPER 42504   W White   1370 1.0 4.0 3.0 2.0 (5.0) (5.0) 4.0 24.0 14.0
5th Silver   TOPAZ 3922   Alexander Eddy   1278 2.0 (5.0) 2.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 25.0 15.0
6th Silver   TOPAZ 6093   Annabel Coe   1278 6.0 (9.0 DNF) 6.0 (8.0) 7.0 6.0 6.0 48.0 31.0
7th Silver   TOPAZ 2339   Brook Hastings   1278 8.0 (9.0 DNF) (9.0 DNF) 6.0 6.0 8.0 7.0 53.0 35.0
8th Silver   TOPAZ 1   Lydia Kurtulus   1278 7.0 (9.0 DNF) 7.0 7.0 8.0 7.0 (9.0 RET) 54.0 36.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 23
RETRetired Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com