Laser Masters event

Brightlingsea Sailing Club

Brightlingsea Laser Masters 2015

Laser Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Club Helm Category M/F race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Standard 202549 QMSC Orlando GLEDHILL AM   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Laser Standard 200875 Weir Wood SC Peter YOUNG AM   2.0 4.0 5.0 (10.0) 3.0 4.0 28.0 18.0
3rd Laser Standard 195867 Queen Mary S C Tim LAW GM   4.0 3.0 4.0 3.0 5.0 (7.0) 26.0 19.0
4th Laser Standard 200843 QMSC Tony WOODS M   7.0 6.0 3.0 4.0 (8.0) 2.0 30.0 22.0
5th Laser Standard 185730   Rupert Bedell AM   5.0 (10.0) 10.0 2.0 4.0 5.0 36.0 26.0
6th Laser Standard 203313 Queen Mary S C Micheal HICKS GM L 10.0 2.0 6.0 7.0 (15.0) 3.0 43.0 28.0
7th Laser Standard 198990 Pevensey Bay SC Neil PETERS M   3.0 8.0 2.0 (12.0) 10.0 6.0 41.0 29.0
8th Laser Standard 197596 Queen Mary S C Chris ELLYATT M   (12.0) 7.0 9.0 5.0 6.0 9.0 48.0 36.0
9th Laser Standard 203157 Queen Mary S C David FREEMAN AM   8.0 (12.0) 8.0 8.0 2.0 11.0 49.0 37.0
10th Laser Standard 197693 Chipstead S C Sergio MESSINA M   11.0 (14.0) 12.0 6.0 12.0 12.0 67.0 53.0
11th Laser Standard 207090 Weir Wood SC David GODDARD M   (14.0) 9.0 11.0 14.0 11.0 13.0 72.0 58.0
12th Laser Standard 207089 Queen Mary Peter YOUNG GM   15.0 (22.0 DNF) 22.0 DNF 9.0 7.0 8.0 83.0 61.0
13th Laser Standard 201601 Weir Wood Chris SPENCER-SMITH GM   16.0 (22.0 DNF) 13.0 15.0 9.0 10.0 85.0 63.0
14th Laser Standard 208687 Bartley SC Simon HARDIMAN AM   13.0 (17.0) 15.0 11.0 13.0 17.0 86.0 69.0
15th Laser Standard 197921 Queen Mary S C Roger O,GOLMAN AM   14.0 dpi5 5.0 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 92.0 70.0
16th Laser Standard 204654 Broadstairs SC Neale FARR M   (17.0) 15.0 16.0 13.0 14.0 14.0 89.0 72.0
17th Laser Standard 186256 Parkstone YC Mark SCOTT M   (18.0) 13.0 14.0 16.0 16.0 18.0 95.0 77.0
18th Laser Standard 207753 Weir Wood S C Simon BARRINGTON M   6.0 11.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 105.0 83.0
19th Laser Standard 152826 BSC Alex CAPON AM   (20.0) 16.0 17.0 18.0 18.0 15.0 104.0 84.0
20th Laser Standard 154767 BSC Nick BARNES AM   (19.0) 18.0 18.0 17.0 17.0 16.0 105.0 86.0
21st Laser Standard 193490 BSC Julie EELES M L (22.0 DNF) 19.0 22.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 129.0 107.0

Open Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Club Helm Category M/F race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Open 179834 BSC Ben EELES     (3.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Open 9 BSC Brandon Hastings     1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 11.0 9.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Club Helm Category M/F race 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Radial 208483   Steve COCKERELL GM   1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 7.0 5.0
2nd Laser Radial 207787 Dovestone SC Ian JONES M   5.0 (7.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 20.0 13.0
3rd Laser Radial 162576 Shotley S C Terry SCUTCHER GM   2.0 (5.0) 2.0 3.0 3.0 5.0 20.0 15.0
4th Laser Radial 189184 King George Andrew BYRNE AM   6.0 3.0 10.0 4.0 5.0 (11.0) 39.0 28.0
5th Laser Radial 192463 Island Niall PEELO AM   (10.0) 4.0 8.0 5.0 8.0 3.0 38.0 28.0
6th Laser Radial 200510 Frensham Pond Ian GREGORY AM   3.0 (9.0) 4.0 6.0 6.0 9.0 37.0 28.0
7th Laser Radial 182253   Richard SMITH AM   4.0 2.0 5.0 8.0 15.0 (25.0 DNF) 59.0 34.0
8th Laser Radial 204121 Grafham Water SC Mike KINNEAR GGM   9.0 10.0 12.0 (13.0) 10.0 4.0 58.0 45.0
9th Laser Radial 197340 Weir Wood David BINDING GGM   7.0 12.0 6.0 7.0 (16.0) 13.0 61.0 45.0
10th Laser Radial 204040 BSC Gary PILGRIM AM   11.0 6.0 7.0 15.0 (18.0) 8.0 65.0 47.0
11th Laser Radial 203323 Thames SC kevin pearson GGM   8.0 (17.0) 13.0 11.0 12.0 7.0 68.0 51.0
12th Laser Radial 179663 Chipstead SC John MASTERS GGM   14.0 8.0 11.0 (18.0) 7.0 15.0 73.0 55.0
13th Laser Radial 197363 G.w.s.c. Richard MAJOR GM   13.0 (16.0) 15.0 16.0 4.0 10.0 74.0 58.0
14th Laser Radial 198912 Budworth David NICHOLSON GM   15.0 15.0 14.0 (17.0) 11.0 6.0 78.0 61.0
15th Laser Radial 198291 RYA Robert LAURIE M   (25.0 DNC) 14.0 9.0 12.0 13.0 14.0 87.0 62.0
16th Laser Radial 191334 Wobyc Jonathan JONES GM   12.0 11.0 17.0 9.0 17.0 (19.0) 85.0 66.0
17th Laser Radial 201709 Stokes Bay SC Robert DRAPER GM   (22.0) 13.0 20.0 20.0 9.0 12.0 96.0 74.0
18th Laser Radial 174693 Starcross Roger WILLIAMS GGM   16.0 (23.0) 22.0 10.0 14.0 17.0 102.0 79.0
19th Laser Radial 179741 Royal Burnham YC Elizabeth BROWN M L 17.0 18.0 16.0 14.0 19.0 (20.0) 104.0 84.0
20th Laser Radial 207984 Budworth SC Alison HUTTON GM L 18.0 (21.0) 19.0 19.0 20.0 18.0 115.0 94.0
21st Laser Radial 174734 Maidenhead SC David KILLEY GGM   20.0 (22.0) 18.0 21.0 22.0 16.0 119.0 97.0
22nd Laser Radial 179618 Rutland/South Windermere Rob STONEHOUSE LM   21.0 20.0 23.0 (25.0 OCS) 21.0 21.0 131.0 106.0
23rd Laser Radial 122676 North Herts East Beds Andrew EVERITT M   19.0 19.0 21.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 134.0 109.0
24th Laser Radial 195037 NONE Ida HUGGINS M L (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 150.0 125.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com