Aero Eastern Championships

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 1.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 9.0 6.0
2nd Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 4.0 1.0 (16.0 OCS) 1.0 1.5 23.5 7.5
3rd Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 3.0 4.0 2.0 4.0 (14.0 RET) 27.0 13.0
4th Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 2.0 3.0 3.0 6.0 (8.0) 22.0 14.0
5th Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 6.0 6.0 (16.0 OCS) 3.0 6.0 37.0 21.0
6th Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 5.0 5.0 6.5 5.0 (10.0) 31.5 21.5
7th Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 7.0 (14.0 RET) 4.0 7.0 7.0 39.0 25.0
8th Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 9.0 7.0 (12.0) 12.0 5.0 45.0 33.0
9th Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 8.0 (9.0) 8.0 8.0 9.0 42.0 33.0
10th Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 (14.0 RET) 14.0 RET 5.0 11.0 4.0 48.0 34.0
11th Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 (14.0 RET) 14.0 RET 6.5 13.0 1.5 49.0 35.0
12th Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 (14.0 RET) 8.0 9.0 10.0 11.0 52.0 38.0
13th Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 10.0 10.0 10.0 (14.0) 13.0 57.0 43.0
14th Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 (14.0 RET) 14.0 RET 11.0 9.0 12.0 60.0 46.0
15th                 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

Race 1 - 17-09-2016 at 12.40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 33;02 0;32;08 1.0
2 Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 34;18 0;32;11 2.0
3 Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 33;06 0;32;12 3.0
4 Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 37;39 0;35;19 4.0
5 Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 37;48 0;35;28 5.0
6 Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 36;58 0;35;58 6.0
7 Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 39;02 0;36;37 7.0
8 Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 41;30 0;38;56 8.0
9 Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 40;25 0;39;19 9.0
10 Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 44;32 0;40;14 10.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 RET   14.0
11 Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 RET   14.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 RET   14.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 RET   14.0

Race 2 - 17-09-2016 at 13.40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 34;03 0;31;57 1.0
2 Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 33;30 0;32;35 2.0
3 Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 35;27 0;33;15 3.0
4 Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 36;12 0;35;13 4.0
5 Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 38;56 0;36;31 5.0
6 Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 37;34 0;36;33 6.0
7 Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 40;18 0;39;12 7.0
8 Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 46;01 0;43;10 8.0
9 Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 47;32 0;44;35 9.0
10 Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 55;50 0;50;26 10.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 RET   14.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 RET   14.0
11 Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 RET   14.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 RET   14.0

Race 3 - 18-09-2016 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 57;35 0;56;01 1.0
2 Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 59;36 0;57;59 2.0
3 Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 61;55 0;58;05 3.0
4 Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 62;08 0;58;17 4.0
5 Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 62;32 0;58;40 5.0
6 Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 63;30 0;59;34 6.5
6 Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 61;14 0;59;34 6.5
8 Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 63;33 0;59;37 8.0
9 Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 63;35 0;59;39 9.0
10 Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 66;10 0;59;46 10.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 63;59 1;00;01 11.0
12 Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 62;22 1;00;40 12.0
13 Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 OCS   16.0
13 Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 OCS   16.0

Race 4 - 18-09-2016 at 12.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 43;25 0;40;44 1.0
2 Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 42;48 0;41;38 2.0
3 Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 43;18 0;42;07 3.0
4 Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 43;33 0;42;22 4.0
5 Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 46;04 0;43;13 5.0
6 Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 46;17 0;43;25 6.0
7 Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 46;56 0;44;02 7.0
8 Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 46;57 0;44;03 8.0
9 Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 47;06 0;44;11 9.0
10 Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 47;12 0;44;17 10.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 47;20 0;44;24 11.0
12 Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 45;59 0;44;44 12.0
13 Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 46;14 0;44;58 13.0
14 Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 50;01 0;45;11 14.0

Race 5 - 18-09-2016 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Aero 7   RS AERO 7 2 WOBYC Richard Smith   1066 72;52 1;08;21 1.5
1 Aero 9   RS AERO 9 1164 Brightlingsea SC Mike Taylor   1028 70;16 1;08;21 1.5
3 Aero 9   RS AERO 9 1175 Lymington Town SC Peter Barton   1028 70;17 1;08;22 3.0
4 Aero 7   RS AERO 7 1173 AWSC/RHS Archie Hainsworth   1066 73;32 1;08;59 4.0
5 Aero 9   RS AERO 9 1071 Burghfield Peter Chaplin   1028 71;27 1;09;30 5.0
6 Aero 9   RS AERO 9 1551 Burghfield Nigel Rolfe   1028 71;34 1;09;37 6.0
7 Aero 7   RS AERO 7 1020 Hickling Broad Malcolm Mellor   1066 75;19 1;10;39 7.0
8 Aero 7   RS AERO 7 1 Royal St George Yacht Club Sean Craig   1066 75;28 1;10;48 8.0
9 Aero 7   RS AERO 7 1108 Dabchicks Charlie Pierce   1066 75;32 1;10;51 9.0
10 Aero 7   RS AERO 7 1509 York RI SC Peter Craggs   1066 75;50 1;11;08 10.0
11 Aero 7   RS AERO 7 1225 Brightlingsea SC Nigel Edmunds   1066 76;11 1;11;28 11.0
12 Aero 7   RS AERO 7 1258   Nick Craven   1066 80;24 1;15;25 12.0
13 Aero 5   RS AERO 5 1178 Chew Valley Lake SC Cathy Bartram   1107 84;23 1;16;14 13.0
14 Aero 9   RS AERO 9 1208 Chelmarsh Matt Thursfield   1028 RET   14.0