skiff Fest Open Meeting 2017

2000 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 2000 2000 22607 BSC Chris Jordan Gill Jordan 1107 2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (4.0) 12.0 8.0
2nd 2000 2000 2204 Silver Wing Ian Yardley Sarah Yardley 1107 1.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 1.0 13.0 8.0
3rd 2000 2000 2374   Richard Hudson Ian Hudson 1107 (4.0) 3.0 1.0 2.0 4.0 2.0 16.0 12.0
4th 2000 2000 22307 BSC Piers Lambert Tim Bees 1107 3.0 (5.0) 4.0 3.0 3.0 5.0 23.0 18.0
5th 2000 2000 21005 Stone SC Richard Parr Dylan Wells 1107 (11.0 DNS) 4.0 5.0 4.0 7.0 3.0 34.0 23.0
6th 2000 2000 21914 Wilsonian SC A Hockley Lucy Hockley 1107 6.0 6.0 6.0 (7.0) 6.0 6.0 37.0 30.0
7th 2000 2000 2575 BSC Stephen Cross Willow Cross 1107 5.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 6.0 5.0 7.0 45.0 34.0
8th 2000 2000 2884 Erith Yacht Club AThomas Jan Thomas 1107 (11.0 DNS) 7.0 7.0 8.0 8.0 11.0 DNC 52.0 41.0
9th 2000 2000 22321 Wilsonian SC Rachel Sheridan Clare White , Geoff Lambert 1107 7.0 8.0 (11.0 DNS) 9.0 9.0 11.0 DNC 55.0 44.0
10th 2000 2000 22100 BLYM Rickmansworth Graham Thomas Sam Angel 1107 8.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 10.0 11.0 DNC 11.0 DNC 62.0 51.0

B14 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B14 B14 796   Nick Craig Toby Lewis 835 1.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd B14 B14 795 BSC Mark Barnes Peter Nicholson 835 3.0 1.0 3.0 2.0 (4.0) 4.0 17.0 13.0
3rd B14 B14 771 BSC Chris Bines Martin Worth 835 (4.0) 4.0 4.0 1.0 2.0 3.0 18.0 14.0
4th B14 B14 797 Weston SC Mark Watts Tom Kyne 835 2.0 5.0 5.0 (7.0) 3.0 2.0 24.0 17.0
5th B14 B14 791 Snettisham Beach SC Jasper Barnham Fergus Barnham 835 5.0 3.0 2.0 6.0 7.0 (12.0 DNC) 35.0 23.0
6th B14 B14 772 Weston SC Kathy Sherratt Josh Wike 835 6.0 6.0 7.0 (8.0) 5.0 5.0 37.0 29.0
7th B14 B14 786 BSC Geraldine Brown Leaky 835 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 6.0 6.0 51.0 39.0
8th B14 B14 754 BSC Brandon Hastings Tyler Stonebridge 835 (9.0) 9.0 9.0 9.0 8.0 7.0 51.0 42.0
9th B14 B14 766 Grafham Water SC Barry Price Adam Kitchen 835 10.0 (12.0 DNS) 12.0 DNS 5.0 9.0 8.0 56.0 44.0
10th B14 B14 768 Hayling Island James Gardner Anne Gardner 835 7.0 7.0 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 44.0
11th B14 B14 757 BSC Alex Capon Fin Clark 835 8.0 8.0 8.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

Laser 4000 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser 4000 LASER 4000/ 4000 4682 Grafham Water SC John Reynolds Fran Howell 915 (3.0 DNS) 3.0 DNS 3.0 DNS 1.0 1.0   11.0 8.0
2nd Laser 4000 LASER 4000/ 4000 4057 North Herts East Beds SC Andrew Everitt Jason Dryden 915 (3.0 DNF) 3.0 DNS 3.0 DNS 3.0 DNC 3.0 DNC   15.0 12.0

RS200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS200 RS 200 994 BSC David Conlon Sarah Bines 1070 1.0 4.0 1.0 1.0 (6.0) 1.0 14.0 8.0
2nd RS200 RS 200 1331 Salcombe SC Tom Ballantine Maddy 1070 6.0 1.0 2.0 2.0 1.0 (9.0) 21.0 12.0
3rd RS200 RS 200 626 BSC Matt Taylor Mike Taylor 1070 4.0 (5.0) 3.0 3.0 3.0 4.0 22.0 17.0
4th RS200 RS 200 1142 Deben YC Ben Alexander Liz Alexander 1070 3.0 6.0 4.0 4.0 2.0 (8.0) 27.0 19.0
5th RS200 RS 200 1228 BSC Joe Adams Emma Lucas 1070 2.0 2.0 (8.0) 6.0 4.0 6.0 28.0 20.0
6th RS200 RS 200 1253 BSC Ed Gibbons Michael Conlon / Harry McTiernan 1070 5.0 3.0 (12.0 DNF) 5.0 10.0 3.0 38.0 26.0
7th RS200 RS 200 1262   Seb Balch Emma Knott 1070 (10.0) 7.0 7.0 7.0 9.0 2.0 42.0 32.0
8th RS200 RS 200 1357 BSC Chris Rust Jessica Rust 1070 7.0 8.0 (10.0) 9.0 5.0 5.0 44.0 34.0
9th RS200 RS 200 1126 BSC Rebecca Bines Connie Hughes 1070 8.0 (11.0) 5.0 8.0 7.0 7.0 46.0 35.0
10th RS200 RS 200 1338 BSC Eddie Bridle Brooke Hastings 1070 9.0 (10.0) 6.0 10.0 8.0 10.0 53.0 43.0
11th RS200 RS 200 833 RHYC Issy Taylor - Jones Harvey O'Sullivan 1070 11.0 9.0 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 65.0 53.0

RS700 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS700 RS 700 875 Snettisham Beach SC R Bell   840 1.0 1.0 5.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) 26.0 12.0
2nd RS700 RS 700 966 Lancing SC Matt Carter   840 3.0 4.0 3.0 1.0 (14.0 OCS) 1.0 26.0 12.0
3rd RS700 RS 700 1023 Snettisham Beach SC Ian Nolan   840 2.0 3.0 1.0 (10.0) 9.0 5.0 30.0 20.0
4th RS700 RS 700 1022 Hayling Island Ian Swann   840 4.0 2.0 4.0 (7.0) 6.0 7.0 30.0 23.0
5th RS700 RS 700 1027 Snettisham Beach SC Colin Dacey   840 5.0 (10.0) 2.0 8.0 8.0 2.0 35.0 25.0
6th RS700 RS 700 808 Hayling Island Spike Daniels   840 (8.0) 7.0 8.0 4.0 4.0 3.0 34.0 26.0
7th RS700 RS 700 1020 QMSC Stephen Hermanson   840 10.0 (11.0) 10.0 2.0 1.0 6.0 40.0 29.0
8th RS700 RS 700 1042 BSC Pete Purkiss   840 6.0 6.0 6.0 (9.0) 7.0 4.0 38.0 29.0
9th RS700 RS 700 761 BSC R Goldklang   840 9.0 8.0 (11.0) 5.0 3.0 9.0 45.0 34.0
10th RS700 RS 700 855 BSC David Bridle   840 7.0 (9.0) 9.0 6.0 5.0 8.0 44.0 35.0
11th RS700 RS 700 970 BSC Simon Redfern   840 (14.0 DNS) 5.0 7.0 14.0 DNC 10.0 14.0 DNC 64.0 50.0
12th RS700 RS 700 801 BSC Stephen Carr   840 (14.0 DNS) 12.0 12.0 14.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 80.0 66.0
13th RS700 RS 700 1011 Snettisham Beach SC Ed Napolitano   840 (14.0 DNS) 14.0 DNS 14.0 DNS 11.0 14.0 DNC 14.0 DNC 81.0 67.0