Top-white-facebook2x Top-white-twitter2x Top-white-phone2x 07711 718470 Top-white-email2x Email us Top-white-search2x Cart Login Join
Home > Events
Home > Events
 

December 2018

Sunday 16 Christmas Cracker Lunch & Carols Social
Sunday 16 11:00 - 00:00 Christmas Cracker (Robbie Stone) & Sorrell Cup Pursuit (90 mins) Club Race
Sunday 30 11:00 - 00:00 Hogmany Race Club Race
 

January 2019

Sunday 13 10:30 - 13:30 Galley & House Work Party Work Party
 

March 2019

Saturday 02 RYA Dinghy Show Social
Sunday 03 RYA Dinghy Show Social
Saturday 09 09:00 Tera Club Sailing Weekend Open Event
Saturday 09 10:30 - 13:00 Work Party Work Party
Sunday 10 09:00 Tera Club Sailing Weeekend Open Event
Sunday 17 10:30 - 13:00 Work Party Work Party
Saturday 23 19:00 - 21:00 A Safety & Power Boat Work Shop Social
Sunday 24 10:30 - 13:00 Work Party Work Party
Sunday 31 11:00 Ralph Sutton Handicap & Len Cook Tankard (1st Cadet) Club Race
 

April 2019

Saturday 06 14:00 Spring Series 1 and T.C White Cup Club Race
Sunday 07 14:00 Spring Series 2 Club Race
Saturday 13 13:00 Learn To Race- Cadet Race 1 Cadet Activities
Saturday 13 14:00 Spring Series 3 Club Race
Sunday 14 14:00 Spring Series 4 and Birthday Stir Handicap Club Race
Friday 19 14:00 Bob Watts Pursuit Club Race
Saturday 20 14:00 Spring Series 5 Club Race
Sunday 21 11:00 Easter Egg Pursuit Club Race
Sunday 21 13:00 Easter Lunch Social
Monday 22 11:00 BSC AGM Social
Monday 22 14:00 Ivy Stone Handicap Club Race
Saturday 27 14:00 Spring Series 6 Club Race
Sunday 28 14:00 Spring Series 7 and Bines Worth Trophy Club Race
Tuesday 30 17:45 Cadet Sailing Registration Cadet Activities
 

May 2019

Saturday 04 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Saturday 04 12:00 Launch Committee Boat Work Party
Saturday 04 14:00 May Mugs 1 after Committee Boat Launch Club Race
Sunday 05 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Sunday 05 12:00 Learn To Race- Cadet Race 2 Cadet Activities
Sunday 05 14:00 May Mugs 2 Club Race
Sunday 05 14:10 Mirror Start 1 Club Race
Monday 06 14:00 Deputies Cup Mini Series Club Race
Tuesday 07 17:45 Cadet Night 1 Cadet Activities
Wednesday 08 17:45 Learn To Sail 1 Club Sailing
Thursday 09 19:00 Thursday Night Pursuit 1 / Barry Cup Club Race
Friday 10 17:45 Family Fun/Women On Water Club Sailing
Saturday 11 14:00 The River Start Series 1 Club Race
Sunday 12 14:00 The River Start Series 2 Club Race
Tuesday 14 17:45 Cadet Night 2 Cadet Activities
Wednesday 15 17:45 Learn to Sail 2 Club Sailing
Thursday 16 19:00 Thursday Night Pursuit 2 Club Race
Saturday 18 12:30 Fireball-Merlin-Hornet-Albacore Open Meeting Open Event
Sunday 19 10:30 Fireball-Merlin-Hornet-Albacore Open Meeting Open Event
Tuesday 21 17:45 Cadet Night 3 Cadet Activities
Thursday 23 19:00 Thursday Night Pursuit 3 Club Race
Friday 24 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 25 14:00 The River Start Series 3 Club Race
Sunday 26 12:00 Learn To Race- Cadet Race 3 Cadet Activities
Sunday 26 14:00 The River Start Series 4 Club Race
Monday 27 14:00 Fulmar Cup Mini Series Club Race
Tuesday 28 09:00 RYA Youth Course School
Tuesday 28 17:45 Cadet Night 4 Cadet Activities
Wednesday 29 09:00 RYA Youth Course School
Wednesday 29 17:45 Learn to Sail 3 Club Sailing
Thursday 30 09:00 RYA Youth Course School
Thursday 30 19:00 Thursday Night Pursuit 4 Club Race
Friday 31 09:00 RYA Youth Course School
 

June 2019

Saturday 01 12:00 Summer Points 1 Club Race
Sunday 02 12:00 Midgeley Salver Handicap Club Race
Sunday 02 12:10 Mirror Start 2 Club Race
Tuesday 04 17:45 Cadet Night 5 Cadet Activities
Friday 07 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 08 14:00 The River Start Series 5 Club Race
Sunday 09 12:00 Learn To Race- Cadet Race 4 Cadet Activities
Sunday 09 14:00 The River Start Series 6 Club Race
Tuesday 11 17:45 Cadet Night 6 Cadet Activities
Wednesday 12 17:45 Learn to Sail 4 Club Sailing
Thursday 13 19:00 Thursday Night Pursuit 5 / Carnival Bell Club Race
Saturday 15 10:00 Tera Train & Race Open Event
Saturday 15 11:00 Summer Points 2 Club Race
Sunday 16 10:00 Tera Train & Race Open Event
Sunday 16 11:00 Jack Garcia Handicap ( Upriver ) Club Race
Tuesday 18 17:45 Cadet Night 7 Cadet Activities
Saturday 22 15:00 Summer Points 3 (BOD Rowhedge Regatta) Club Race
Sunday 23 14:00 Learn To Race- Cadet Race 5 Cadet Activities
Sunday 23 14:00 QR Clarke Handicap Club Race
Tuesday 25 17:45 Cadet Night 8 Cadet Activities
Wednesday 26 17:45 Learn to Sail 5 Club Sailing
Thursday 27 19:00 Thursday Night Pursuit 6 Club Race
Friday 28 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 29 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Saturday 29 14:00 The River Start Series 7 Club Race
Sunday 30 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Sunday 30 14:00 The River Start Series 8 Club Race
 

July 2019

Monday 01 5 Buoyed Up Scheme 2019 - Hazelmere School
Monday 01 09:00 Buoyed Up Scheme - Hazlemere School
Tuesday 02 09:00 Buoyed Up Scheme - Hazlemere School
Tuesday 02 17:45 Cadet Night 9 Cadet Activities
Wednesday 03 09:00 Buoyed Up Scheme - Hazlemere School
Thursday 04 09:00 Buoyed Up Scheme - Hazlemere School
Friday 05 09:00 Buoyed Up Scheme - Hazlemere School
Saturday 06 15:00 Summer Points 4 (BOD Wivenhoe Regatta) Club Race
Sunday 07 12:00 Learn To Race- Cadet Race 6 Cadet Activities
Sunday 07 15:00 Arthur Dobbs Alresford Creek Race Club Race
Sunday 07 15:10 Mirror Start 3 Club Race
Tuesday 09 17:45 Cadet Night 10 Cadet Activities
Wednesday 10 17:45 Learn toSail 6 Club Sailing
Thursday 11 19:00 Thursday Night Pursuit 7 Club Race
Friday 12 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 13 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Saturday 13 12:00 The River Start Series 9 / Lipton Cup Club Race
Sunday 14 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Sunday 14 12:00 The River Start Series 10 / Lipton Cup Club Race
Monday 15 19 Buoyed Up Scheme 2019 - Frobisher School
Monday 15 09:00 Buoyed Up Scheme - Frobisher School
Tuesday 16 09:00 Buoyed Up Scheme - Frobisher/ Cadet Sailing 11 School
Tuesday 16 17:45 Cadet Night 11 Cadet Activities
Wednesday 17 09:00 Buoyed Up Scheme - Frobisher School
Thursday 18 09:00 Buoyed Up Scheme - Frobisher School
Friday 19 09:00 Buoyed Up Scheme - Frobisher School
Saturday 20 10:00 BSC Regatta Activities inc Raft Race, Try Sailing & Fireworks Social
Sunday 21 12:00 Learn to Race - Cadet Race 7 Cadet Activities
Sunday 21 14:00 BSC Regatta Race - Jodi Jug/ Mildred Stone for 1st Cadet Club Race
Tuesday 23 17:45 Cadet Night 12 Cadet Activities
Wednesday 24 17:45 Learn to Sail 7 Club Sailing
Thursday 25 19:00 Thursday Night Pursuit 8 Club Race
Friday 26 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 27 11:00 The River Start Series 11 Club Race
Sunday 28 11:00 The River Start Series 12 Club Race
Tuesday 30 17:45 Cadet Night 13 Cadet Activities
 

August 2019

Saturday 03 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Saturday 03 14:00 Summer Points 5 Club Race
Sunday 04 09:00 RYA Weekend Adult Course School
Sunday 04 12:00 Learn To Race- Cadet Race 8 Cadet Activities
Sunday 04 14:00 Three Creek Crawl-Warty Trophy Club Race
Sunday 04 14:10 Mirror Start 4 Club Race
Wednesday 07 13:00 BSCYouth Regatta Open Event
Thursday 08 13:00 BSCYouth Regatta Open Event
Thursday 08 19:00 Thursday Night Pursuit 9/ Woodgate Widget Club Race
Friday 09 13:00 BSCYouth Regatta Open Event
Saturday 10 14:00 Carole Cruickshank Pursuit Club Race
Sunday 11 Pyefleet Week 2019 » Day 1 Open Event
Monday 12 Pyefleet Week 2019 » Day 2 Open Event
Tuesday 13 Pyefleet Week 2019 » Day 3 Open Event
Wednesday 14 Pyefleet Week 2019 » Day 4 Open Event
Thursday 15 Pyefleet Week 2019 » Day 5 Open Event
Friday 16 Pyefleet Week 2019 » Day 6 Open Event
Saturday 17 12:30 Shearwater Nationals Open Event
Sunday 18 10:30 Shearwater Nationals Open Event
Monday 19 10:30 Shearwater Nationals Open Event
Tuesday 20 10:30 Shearwater Nationals Open Event
Friday 23 17:45 Family Fun/Women on Water Club Sailing
Saturday 24 12:00 RS Tera Nationals Open Event
Sunday 25 10:00 RS Tera Nationals Open Event
Monday 26 10:00 RS Tera Nationals Open Event
Tuesday 27 09:00 RYA Youth Course School
Wednesday 28 09:00 RYA Youth Course School
Thursday 29 09:00 RYA Youth Course School
Friday 30 09:00 RYA Youth Course School
Saturday 31 14:00 Autumn Handicap 1 and Lancaster Volvo Trophy Club Race
 

September 2019

Sunday 01 11:00 Learn To Race- Cadet Race 9 Cadet Activities
Sunday 01 13:00 Round the Islands -Henley Trophy Club Race
Sunday 01 13:10 Mirror Start 5 Club Race
Saturday 07 14:00 Autumn Handicap 2 / and Wolvert Trophy Club Race
Saturday 07 18:00 - 23:59 Smack & Barge Race Supper Social
Sunday 08 14:00 Autumn Points 1 Club Race
Saturday 14 12:30 Solo Open Day Open Event
Sunday 15 12:00 Learn To Race- Cadet Race 10 Cadet Activities
Sunday 15 14:00 Autumn Points 2/ Barts Bash Weekend Club Race
Sunday 15 14:10 Mirror Start 6 Club Race
Saturday 21 14:00 Autumn Handicap 3 Club Race
Sunday 22 14:00 Autumn Points 3 Club Race
Saturday 28 14:00 Autumn Handicap 4 Club Race
Sunday 29 12:00 Learn To Race- Cadet Race 11 Cadet Activities
Sunday 29 14:00 Autumn Points 4 Club Race
Sunday 29 14:10 Mirror Final Fling Club Race
 

October 2019

Saturday 05 14:00 Autumn Handicap 5 Club Race
Sunday 06 14:00 Autumn Points 5 Club Race
Saturday 12 12:30 Skiff Fest- RS700 and 800, Musto Skiff, B14 Open Event
Sunday 13 10:30 Skiff Fest- RS700 and 800, Musto Skiff, B14 Open Event
Saturday 19 14:00 Autumn Handicap 6 and Star Trophy Club Race
Sunday 20 12:00 Learn To Race- Cadet Race 12 Cadet Activities
Sunday 20 14:00 Autumn Points 6 Club Race
Saturday 26 18:30 BSC Laying Up Supper Social
Sunday 27 11:00 Winter Series 1 Club Race
 

November 2019

Sunday 03 11:00 Winter Series 2 Club Race
Sunday 10 11:00 Winter Series 3 Club Race
Sunday 17 11:00 Winter Series 4 Club Race
Sunday 24 11:00 Winter Series 5 Club Race
 

December 2019

Sunday 01 11:00 Winter Series 6 Club Race
Sunday 08 11:00 Winter Series 7 Club Race
Sunday 15 11:00 Christmas Cracker ( Robbie Stone ) and Sorrell Cup Club Race
Sunday 15 13:00 Christmas Lunch & Carols Social
Sunday 29 11:00 Hogmany Race/ Icicle Trophy Club Race
© 2018 Brightlingsea Sailing Club powered by Sailing Club Manager