Top white facebook2x Top white twitter2x Top white instagram2x Top white phone2x 07894 507812 Top white email2x Email us Top white webcam2x Webcam Top white search2x Basket Login Join
Home > Events
Home > Events

Events

March 2024

Saturday 2nd - 3rd UKLA Qualifier Open Event
Saturday 9th - 10th Optimist Training Weekend Open Event
Sunday 10th11:0011:00 Work Party
Saturday 16th RYA Dinghy Instructor Course 2024 » Day 5 School book
Saturday 16th RYA Measuring Course Open Event
Saturday 16th11:0011:00 Work Party
Sunday 17th RYA Dinghy Instructor Course 2024 » Day 6 School book
Sunday 24th11:0011:00 Ralph Sutton Handicap & Len Cook Tankard Club Race
Friday 29th14:0014:00 Bob Watts Good Friday Pursuit Club Race
Saturday 30th14:0014:00 Spring Handicap 1/ Transition Squad 1 Club Race
Sunday 31st11:0011:00 Easter Egg Pursuit Race Club Race

April 2024

Monday 1st11:0011:00 Annual General Meeting Committee Meetings
Monday 1st14:0014:00 Spring Handicap 2 Club Race
Friday 5th - 7th Topper Training Weekend Open Event
Saturday 6th11:0011:00 Spring Handicap 3 Club Race
Sunday 7th11:0011:00 Three Creeks Crawl- Warty Trophy Club Race
Saturday 13th14:0014:00 Spring Handicap 4 Club Race
Sunday 14th14:0014:00 Spring Handicap 5 Club Race
Saturday 20th - 21st RYA Adult Course School
Saturday 20th11:0011:00 Spring Handicap 6 Club Race
Sunday 21st11:0011:00 Birthday Stir/Mirror Race 1 Club Race
Saturday 27th Cadet Eastern Championships Day 1 Open Event
Sunday 28th Cadet Eastern Championships Day 2 Open Event
Tuesday 30th18:0018:00 Cadet Registration Evening Cadet Activities

May 2024

Thursday 2nd19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 1/ Barry Cup Club Race
Saturday 4th11:0011:00 May Mugs 1 Club Race
Sunday 5th11:0011:00 May Mugs 2 Club Race
Monday 6th Women & Girls Day Provisional Open Event
Tuesday 7th18:0018:00 Cadet Evening 1 Cadet Activities
Wednesday 8th - 10th Buoyed Up School
Saturday 11th Merlin Rocket & Solo Open Day 1 Open Event
Sunday 12th Merlin Rocket & Solo Open Day 2 Open Event
Monday 13th - 15th Buoyed Up School
Tuesday 14th18:0018:00 Cadet Evening 2 Cadet Activities
Thursday 16th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 2 Club Race
Saturday 18th11:0011:00 May Mugs 3 Club Race
Sunday 19th11:0011:00 May Mugs 4/ Mirror Race 2 Club Race
Monday 20th - 22nd Buoyed Up School
Tuesday 21st18:0018:00 Cadet Evening 3 Cadet Activities
Saturday 25th - 26th RYA Adult Course School
Saturday 25th14:0014:00 May Mugs 5/ Transition Squad 1 Club Race
Sunday 26th14:0014:00 Arthur Dobbs Alresford Creek Race Club Race
Monday 27th14:0014:00 May Mugs 6 Club Race
Tuesday 28th - 31st RYA Youth Course School
Tuesday 28th18:0018:00 Cadet Evening 4 Cadet Activities
Thursday 30th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 3 Club Race

June 2024

Saturday 1st11:0011:00 River series 1 & 2 Club Race
Sunday 2nd11:0011:00 River series 3 & 4/ Deputies Cup Club Race
Tuesday 4th - 6th Buoyed Up School
Tuesday 4th18:0018:00 Cadet Evening 5 Cadet Activities
Saturday 8th - 9th RYA Adult Course School
Saturday 8th14:0014:00 Summer Points 1&2 Club Race
Sunday 9th14:0014:00 Jack Garcia Handicap & Double Dan Start (Clacton SC) Club Race
Tuesday 11th18:0018:00 Cadet Evening 6 Cadet Activities
Thursday 13th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 4 Club Race
Saturday 15th11:0011:00 River series 5 & 6 Club Race
Sunday 16th11:0011:00 River series 7 & 8/ Fulmar Cup/ Mirror Race 3 Club Race
Tuesday 18th18:0018:00 Cadet Evening 7 Cadet Activities
Saturday 22nd14:0014:00 Summer Points 3&4 / Transition Squad 2 Club Race
Sunday 23rd14:0014:00 Ivy Stone Handicap & Mirror Race 4 Club Race
Monday 24th - 26th Buoyed Up School
Tuesday 25th18:0018:00 Cadet Evening 8 Cadet Activities
Thursday 27th19:0019:00 Thursday Pursuit 5 & Carnival Bell Club Race
Saturday 29th14:0014:00 River Series 9 & 10 Club Race
Sunday 30th14:0014:00 River Series 11 & 12/ Lipton Cup Club Race

July 2024

Monday 1st - 3rd Buoyed Up School
Tuesday 2nd18:0018:00 Cadet Evening 9 Cadet Activities
Saturday 6th Brightlingsea Regatta » Brightlingsea Regatta Day 1 Social
Sunday 7th Brightlingsea Regatta » Brightlingsea Regatta Day 2 Social
Sunday 7th14:0014:00 Jodi Jug & Mildred Stone Handicap (Brightlingsea Regatta) Club Race
Monday 8th - 10th Buoyed Up School
Tuesday 9th18:0018:00 Cadet Evening 10 Cadet Activities
Thursday 11th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 6 Club Race
Saturday 13th14:0014:00 Summer Points 5 & 6 Club Race
Sunday 14th14:0014:00 TC White Handicap Club Race
Tuesday 16th18:0018:00 Cadet Evening 11 Cadet Activities
Thursday 18th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 7 Club Race
Saturday 20th - 21st RYA Adult Course School
Saturday 20th11:0011:00 Henley Trophy (Round the Islands) Club Race
Sunday 21st11:0011:00 Summer Points 7&8 Club Race
Tuesday 23rd18:0018:00 Cadet Evening 12 Cadet Activities
Thursday 25th19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 8 Club Race
Saturday 27th14:0014:00 Bines/Worth Trophy Club Race
Sunday 28th14:0014:00 Summer Points 9&10 / Transition Squad 3 Club Race

August 2024

Thursday 1st19:0019:00 Thursday Evening Pursuit 9 Club Race
Saturday 3rd - 9th Pyefleet Week 2024 Open Event
Saturday 3rd12:0012:00 Carol Cruickshank Pursuit
Tuesday 13th - 16th RYA Youth Course School
Sunday 18th11:0011:00 Lancaster Volvo Handicap Club Race
Thursday 22nd Solo National Championship Day 1 Open Event
Friday 23rd Solo National Championship Day 2 Open Event
Saturday 24th Solo National Championship Day 3 Open Event
Sunday 25th Solo National Championship Day 4 Open Event
Monday 26th14:0014:00 Martini Trophy Handicap Club Race
Tuesday 27th - 30th RYA Youth Course School
Saturday 31st11:0011:00 Autumn Handicap 1 & Midgely Salver Club Race

September 2024

Sunday 1st11:0011:00 Autumn Points 1 Club Race
Saturday 7th14:0014:00 Woolvert Tankard & Transition Squad 4 Club Race
Sunday 8th14:0014:00 Autumn Points 2 & Mirror Race 6 Club Race
Saturday 14th11:0011:00 Autumn Points 3 Club Race
Sunday 15th11:0011:00 Autumn Handicap 2/ Autumn Cup Series/ Musto Skiff open Open Event
Saturday 21st - 22nd RYA Adult Course School
Saturday 21st14:0014:00 Autumn Handicap 3 Club Race
Sunday 22nd14:0014:00 Autumn Points 4 Club Race
Saturday 28th11:0011:00 Autumn Points 5 & Transition Squad 5 Club Race
Sunday 29th11:0011:00 Autumn Handicap 4 Club Race

October 2024

Saturday 5th14:0014:00 Autumn Handicap 5 Club Race
Sunday 6th14:0014:00 Autumn Points 6 & Mirror Race 7 Club Race
Saturday 12th12:0012:00 Autumn Open Meeting Open Event
Sunday 13th10:0010:00 Autumn Open Meeting Open Event
Saturday 19th14:0014:00 Autumn Points 7 Club Race
Sunday 20th14:0014:00 Autumn Handicap 6/ QR Clarke Cup Club Race
Sunday 27th11:0011:00 Winter Series 1 Club Race

November 2024

Sunday 3rd11:0011:00 Winter Series 2 Club Race
Sunday 10th11:0011:00 Winter Series 3 Club Race
Sunday 17th11:0011:00 Winter Series 4 Club Race

December 2024

Sunday 1st11:0011:00 Winter Series 5 Club Race
Sunday 8th11:0011:00 Winter Series 6 Club Race
Sunday 15th11:0011:00 Robbie Stone Christmas Cracker Pursuit/ Sorrell Cup Club Race
Sunday 29th11:0011:00 Hogmanay Race Club Race

September 2025

Saturday 13th18:00 - 23:5918:00 - 23:59 Colne Race & Prizegiving & Supper Provisional
© 2024 Brightlingsea Sailing Club powered by Sailing Club Manager